Haber

Yargıtay, koyun sürüsünün yol açtığı trafik kazasından çobanı sorumlu tuttu.

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, koyun ve keçi sürüsünü hiçbir önlem almadan karaya çıkaran çobanın, 2 kişinin ölümünden sorumlu tutulması gerektiğine ilişkin beraatini bozdu. 2 farklı trafik kazası.

Mahkeme kararına göre, 2015 yılında Elazığ’ın Kovancılar ilçesine bağlı Karınca köyü yakınlarında bir çoban, gece saatlerinde küçükbaş hayvanlarını yolun karşısına geçirmek istedi. Bu sırada yoldaki bir sürücü küçükbaş hayvanların bir kısmına çarparak ölmelerine neden oldu.

Kaza sonrası aracından inen sürücü ve 3 yolcusu, yoldaki ölü hayvanlara çarpmamak için hareket eden başka bir sürücüye çarptı. Bu kaza sonucu iki kişi öldü.

Olayın ardından ikinci aracın sürücüsü ve çoban hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan dava açıldı.

Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, ölümlerde kusurlu bulunan sürücüyü 1215 gün 24 bin 300 lira para cezasına çarptırırken, çobanı beraat ettirdi.

Mahkeme kararına yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, sanık sürücünün mahkumiyetini onadı ve sanık çobanın ölümlerle ilgili olduğu gerekçesiyle beraatini bozdu.

Kararın gerekçesinden

Daire kararında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 69’uncu maddesinde zorunlu haller dışında karayollarında hayvanların bulundurulması, trafik kurallarına uyulmaksızın sevk ve idaresi yasaktır. 139/b’de düzenlendiği belirtilmiştir.

Sanık çobanın olayda belirtilen kararları ihlal ettiği bildirilen kararda, ilk kazanın ardından diğer araçlar için riskli hale gelen yolda herhangi bir uyarı önlemi almadığı vurgulandı.

Sanık çobanın kusurlu olduğu ve eyleminin ikinci kazayla bağlantılı olduğuna dikkat çekilen kararda, şunlar kaydedildi:

Sanığın (sürücü) ilk kazadan kısa bir süre sonra yayalara çarptığı olay ile sanığın (çobanın) kusurlu eylemi arasında suç yönünden mahkûmiyeti yerine nedensellik bağı olduğu anlaşılmaktadır. kendisine isnat edilen eksik inceleme sonucunda hukuka aykırı ve hukuka aykırı bir gerekçe ile yazılı olarak sanıklardan beraatine karar verildi.Bunu bozmayı gerektirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu